חשוב לדעת- כל תינוק מתפתח בקצב שונה.
השלבים הכתובים למטה הינם מידע כללי בלבד

אז מה קורה בגיל 3 חודשים?

3

לתינוק שלכם יש העדפה ברורה לצורת הפנים האנושית. הוא מתעניין בהבעות הפנים שלכם, חוקר את הפה והאף שלכם אשר משמשים לו כמגרש משחקים. הוא פעיל יותר ומנסה לתפוס חפצים אך אין לו עדיין קואורדינציה מספיק טובה ולכן לרוב הוא מחטיא.
כשהוא שוכב על הבטן (בהשגחתכם) הוא כבר מתחיל להתרומם ולחזק את חגורת הכתפיים.

צעצועים מתאימים בספריית משחק חוזר:

אין פה מוצרים כרגע.

אין פה מוצרים כרגע.

שימו לב- הצעצוע לבדו נותן מענה התפתחותי חלקי בלבד.
משחק משותף עם ההורים הינו מיטבי להתפתחות התינוק

טיפים למשחק משותף

בשלב זה שהתינוק מתחיל להתעניין בצעצועים שתלויים ומונחים סביבו יש חשיבות למרחק שלהם ממנו. שימו לב שצעצוע שהתינוק רוצה בו לא רחוק מדי, תלו צעצועים נתלים גם על העגלה ובאוטו ובכל מקום אפשרי מבחינה בטיחותית. נתקו את הצעצוע התלוי והגישו לו תוך הסבר, חיוכים והרעפת מחמאות: "איזה חייכן אתה"...

אל תציפו ביותר מידי גירויים אלא במידה ובטעם ובאופן המותאם לתינוק. 

הזמן הטוב ביותר למשחק עם התינוק שלכם הוא כשהוא לא עייף מדי, רעב או עצבני. השכיבו בהשגתכם את התינוק על הבטן לפרקי זמן ארוכים יותר, שימו לב מתי הוא מתעייף ומניח את הראש.
 

איך תדעו שהתינוק שלכם מתעניין במשחק? לפי הבעות פניו, התבוננות ארוכה יותר, מציצת מוצץ ותנועות ידיים/רגליים מוגברות. אם הסימנים מראים לכם שהוא מתעניין הראו לו פעמים נוספות את הצעצוע. כשהתינוק מסית את ראשו זהו סימן שהוא אינו מעוניין במשחק כרגע, יתכן והתעייף. 

רעשנים נשכנים וגירויים אחרים.
בשלב ראשוני זה יאחז התינוק שלכם ברעשן העשוי מחומר נעים למגע שתכניסו בעדינות לתוך ידו הקפוצה. בגלל שכפות ידיו קפוצות אפשר לסייע לתינוק לשחרר אותן ולפתוח אותן מעט בעדינות , בין היתר על ידי אחיזה במשחק כמו רעשן בגודל שנכנס בקלות לכף ידו התינוק, שעדיין אינו מודע לידיו ולגבולות גופו יניע את ידיו ורגליו באקראי ויגלה שכשהוא מניע את היד נשמע צליל. באופן זה יגלה התינוק בהדרגה את גבולות גופו, את המרחב והסביבה שלו. כדאי להציג לו צעצועים בצבעים והדפסים עם קונטרסט גבוה לדוגמה, שחור-לבן-אדום הם דרך נפלאה לגירוי מערכת הראייה המתפתחת של התינוק.

 

אפשר להניח ספר סביב המיטה בקו הראיה של התינוק. הצביעו על הצבע או הצורה/החיה וקראו להם בשם. אפילו שהתינוק שלכם אינו מבין את המילים עדיין, הוא ילמד שהוא יכול להעביר את המבט והמיקוד מדבר אחד לשני. תשירו לו שיר נחמד והוסיפו פרצופים מצחיקים.

גם צעצועי אוניברסיטה מתאימים בשלב הזה, כשהתינוק שלכם מתבונן בצעצועים התלויים מעליו זה נותן לו מושג נוסף על מיקומו במרחב ומייצר עבורו סביבה משחקית עם גירויים שונים ומגוונים ובנוסף, ייתן מענה מתמשך לחודשי התפתחותו הבאים. הציגו בפניו את הצעצועים התלויים, דברו אליו, חייכו אליו ושבו לידו כשהוא נהנה מהצעצועים.

כדאי לשים לב

מרגע הלידה התינוק שלך מקשיב לך. הקשבה פאסיבית. הוא אוהב לשמוע את קולך. כל הזמן יש הזדמנויות לתקשורת, למשל, בזמן החלפת חיתול אפשר להגיד: "כן, זה חיתול" לשיר " עשר אצבעות לי יש" ועוד.

כבר מרגע הלידה התינוק שומע מצוין, למעשה, משבוע 19 של ההריון הוא כבר יכול לשמוע. אפשר ומומלץ להשמיע מוסיקה מרגיעה ונעימה לתינוק ואולי להתייחס למוסיקה כרמז לסדר יום, לקראת השינה, נשמיע מוסיקה רגועה ושקטה... אפשר גם לנסות להבין האם ישנה מוזיקה המועדפת עליו..

והכי חשוב- תהנו!
ההנאה של התינוק, וגם שלכם, מאפשרת משחק לאורך זמן

  • Black YouTube Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

© משחק חוזר 2018 | Hello@toyswap.co.il